YÜKLENİYOR...

Psikoloji İzmit | Çocuk - Ergen Terapisi

Çocuk - Ergen Terapisi

Çocuk - Ergen Terapisi

Çocukluk ve ergenlik döneminde; duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan karşılaşılan zorlayıcı durumlar, ihtiyaçların sağlıklı bir şekilde karşılanamaması çocuklarda ve ergenlerde duygusal ve davranışsal sorunlara yol açabilmektedir. 
Psikoterapi; çocuklarda ve gençlerde ihtiyaç duydukları duygusal desteği almaları, onların arkadaşları ve aileleriyle yaşadıkları çatışmaları çözümlemeleri ve bu problemlere yeni bir bakış açısıyla bakabilmeleri açısından fayda sağlayabilir.
Çocuk ve ergen terapisinde amaç; duygusal zorlanmalarını fark etme, düşünce, duygu ve davranışlar arasındaki ilişkiyi anlama, zorlanma yaratan durumlarla baş etme ve problem çözme becerilerini artırma, kendi kendine yardım konusunda çocuğa rehberlik etmektir. Çoğu zaman terapinin faydasını artırabilmek için, okul ve ailenin katılımını da sağlanır.


Çocuk ve ergen terapi süreçlerinde kullanılan terapi teknikleri arasında Bilişsel-Davranışçı Terapi, Şema Terapi,  EMDR, Çözüm Odaklı Terapi, Stratejik Aile Terapisi, Oyun Terapisi ve Ebeveyn Danışmanlığı yer almaktadır.